Prognozės: degalų kainos rekordai – dar priešaky

Paskutiniu metu vairuotojai degalinių švieslentėse stebi augančias degalų kainas. Pranešama, jog per pastaruosius du mėnesius dyzelinas pabrango 8 proc., benzinas 10 proc., o dujos – 6 proc.

Ekspertai liūdnas prognozes žada ir toliau – nors ir yra svertų, dėl ko pakilusi naftos kaina turėtų kristi, tačiau nepasikeitus geopolitinei situacijai ir toliau degalinių švieslentėse galime stebėti kainų rekordus, kokių nematėme jau seniai.

Nuo metų pradžios BRENT rūšies naftos kaina pasaulinėje rinkoje šoktelėjo nuo kiek daugiau nei 60 dolerių iki beveik 78 dolerių. Itin sparčiai augančias kainas stebime ir paskutinėmis dienomis – praėjusią savaitę BRENT pabrango 3,15 proc., o WTI rūšies nafta – 3,01 proc.

„Trumpuoju laikotarpiu kainas labai kilstelėjo geopolitiniai veiksniai – JAV pasitraukimas iš susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir pažadas taikyti šiai šaliai griežtas ekonomines sankcijas pakurstė baimes, kad naftos eksportas iš šios šalies mažės“, – teigė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Ekonomistas pastebi, jog Iranas eksportuoja apie 5 proc. visos pasaulinės naftos pasiūlos, taigi, nėra labai smulkus žaidėjas.

Tokių kainų nematė seniai

Pabrangus pasaulinei naftos žaliavos kainai degalinių švieslentėse vairuotojai stebi rekordines kainas – tokių kainų nebuvo pastaruosius kelerius metus.

Naftos pramonės atstovai teigia, kad nepasikeitus situacijai degalinių švieslentėse matysime vis labiau brangstančius degalus.

„Naftai išlikus tokiame lygyje, kaip dabar, kainos mažmeninėje prekyboje gali tik dar labiau kilti“, – sakė Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė.

Ekonomistas pastebi, jog naftos kainas taip pat smarkiai gali pakelti karinis konfliktas.

„Padidėjo nerimas apskritai dėl padėties Artimuosiuose Rytuose – karinis konfliktas tarp Irano, Izraelio ir kitų šalių galėtų sutrikdyti naftos tiekimą iš šio regiono ir dar labiau pakelti kainas“, – pastebi N. Mačiulis.

Paskutinį kartą Lietuvos vairuotojai tokias degalų kainas stebėjo 2015 m. pabaigoje.

Scenarijai niūrūs

Ekonomistas taip pat pastebi, jog šiuo metu degalų kainas kilstelėjo geopolitiniai įvykiai.

„Daug ekonominių priežasčių naftos brangimui nėra – paklausa auga, tačiau pasiūla, net ir OPEC karteliui susitarus įšaldyti gavybą, išlieka pakankama.

Taip pat žvelgiant iš ekonominės perspektyvos, reiktų atkreipti dėmesį, jog išaugusi pasaulinė naftos kaina atveria duris skalūnų naftos gavybai.

„Prie tokios kainos sparčiai auga investicijos į skalūnų naftos gavybą, o tai reiškia, kad OPEC, Rusija ir kai kurios kitos šalys įšaldydamos savo gavybą tiesiog praranda rinkos dalį. Taigi, mažai tikėtina, kad kainos tokiame aukštame lygyje išliks ilgai.

Vis tik labiausiai tikėtina, kad pasiūla išliks stabili, o kainos iki metų galo nukris žemiau 70 dolerių už barelį.

Tačiau geopolitinės įtampos ir karinių konfliktų kontekste galime matyti ir mažiau palankų scenarijų – tolimesnį naftos brangimą“, – scenarijus pateikia ekonomistas N. Mačiulis.

 

Komentuoti

Skaityti komentarus