Ar naujieji modernūs greičio matuokliai nepažeidžia vairuotojų privatumo?

Šalies keliuose panaikinus stacionarius greičio matuoklius jau šiais metais žadama kelius apstatyti moderniausia greičio bei kitų pažeidimų fiksavimo įranga.

Naujieji matuokliai turės kur kas daugiau galimybių ir fiksuos ne tik viršijamą greitį, bet kartu tikrins, ar automobilis turi galiojančią techninę apžiūrą, ar turi privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą, ar automobilis nėra vogtas, o galbūt savininkas yra pažeidęs įstatymus.

Kelių direkcijai paskelbus, kokios pažangios sistemos stebės vairuotojus socialiniuose tinkluose pradėta būkštauti, dėl perteklinio gyventojų stebėjimo ir sekimo.

Advokatas Stasys Drazdauskas tikina, kad institucijos privalo užtikrinti, kad matuoklius diegsiančios ir administruosiančios įmonės laikytųsi duomenų apsaugos taisyklių.

Specialistas kelia klausimą, ar sistemoje bus išsaugoti visi vaizdo įrašai, ar tik pažeidusių taisykles? Kam tokia informacija bus prieinama? Ar vaizdo kameros fiksuos tik valstybinius numerius, ar ir automobilio vidų – vairuotoją ir keleivius?

„Jeigu tie duomenys būtų fiksuojami nuolat apie visus ilgą laiką ir įrašomi, tai teoriškai kas nors, gavęs neteisėtą prieigą prie duomenų, pavyzdžiui, įsilaužtų į sistemą, turėtų galimybę pasižiūrėti, koks automobilis konkrečioje vietoje kiek kartų buvo ir daryti dėl to atitinkamas išvadas“, – pastebi advokatas S. Drazdauskas.

Didžioji dalis vairuotojų bėdų dėl tokių matuoklių ir jų renkamų duomenų nemato, nes pastarieji itin paplitę užsienio šalyse, o sunerimti turėtų Kelių eismo taisyklių pažeidėjai.

Kelių direkcijos atstovas Laurynas Ivinskis tikina, kad jautri informacija bus pasiekiama tik sutartimis įsipareigojusioms pusėms ir pažeidimų informacija galiausiai nuguls Administracinių nusižengimų registre, kuris griežtai prižiūrimas.

Vaizdo medžiaga, kurioje pažeidimai bus nenustatomi – iš sistemos bus ištrinama.

Teigiama, kad Kelių direkcija saugos tik informaciją, kuri susijusi su eismo intensyvumu ir reikalinga kelių plėtrai planuoti.

Sutartis su būsimais konkurso laimėtojais žadama pasirašyti birželio mėnesį, o naujieji matuokliai šalies keliuose atsirastų jau rudenį.

Vairuotojų portalas „autobanas.lt“ primena, kad nuo vasario 11 dienos šalies keliuose nebeliko veikiančių 139 stacionarių ir 11 mobilių greičio matuoklių.

Vadinamieji „inkilai“ išjungti, nes baigėsi sutartis, o įsigyti vidutinio greičio matuoklius ženkliai pigiau, nei pratęsti esamą sutartį dėl 139 stacionarių greičio matuoklių, teigė Kelių direkcijos vadovas.

Vairuotojų portalas „autobanas.lt“ sudarė esamų sektorinių greičio matuoklių Lietuvoje žemėlapį.

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus