Autorizuoti servisai svarsto galimybę atlikinėti techninę apžiūrą

Vidaus reikalų ministerijai (VRM) siekiant panaikinti techninės apžiūros monopolį ir leisti techninę apžiūrą (TA) atlikti ir rimtiems autoservisams, pastarieji jau svarsto tokią galimybę.

Galimybes ir reikalingą techniką atlikti TA turintys oficialūs didžiųjų automobilių gamintojų atstovai teigia, kad tokią paslaugą mielai suteiktų.

„Klientams yra patogiau susiplanuoti aptarnavimą, susiplanuoti padangų keitimą ir tuo pat metu, kad jų automobilį patikrintų ir išrašytų reikiamą polisą techninės apžiūros. Tai čia vienreikšmiškai yra patogiau“, – teigė Gediminas Jekenta, „Mototoja“ pardavimų vadovas.

„Atvažiavo žmogus pas mus, tarkim, mes vistiek suteikiame darbams garantiją, atliekame pilną automobilio apžiūrą, remontą, visus galimus gedimus automobilyje galime išspręsti ir tuo pačiu paruošti jį tvarkingam eksploatavimui“, – pritarė Gediminas Gaidelis, „Krasta auto“ serviso vadovas.

„Visada jeigu kontroliuojanti institucija ir institucija, kuri vykdo kažkokį tai darbą yra atskirtos, aš, manau, kad galimybių užtikrinti kokybę turime daugiau“, – taip pat pritarė Valerijus Matyžonokas, „Volkswagen“ atstovas.

Verslininkai taip pat pripažįsta, kad gali reikėti ir papildomų investicijų, siekiant teikti ir techninės apžiūros paslaugas, tačiau dėl to paslaugos patrauklumas, nesumažėja.

„Turbūt reiktų sulaukti mūsų institucijų kažkokio tai projekto, pamatyti, ko reikia, kokios papildomos įrangos, kokių IT sprendimų reikia ir tada jau skaičiuos visi ar apsimokės imti po tuos keliasdešimt eurų už vizitą iš kas 10-to automobilio, ar neapsimokės“, – teigė G. Jekenta.

Prieš argumentus – užsimerkia

Tačiau ne visi patenkinti bandymu liberalizuoti techninės apžiūros rinką.

Visų pirma, tuo nepatenkinta techninės apžiūros įmonių asociacija „Transeksta“.

Asociacijos teigimu, sistema veikia efektyviai, o suteikus galimybę techninę apžiūrą atlikinėti automobilių servisams gali kilti chaosas, nes sukontroliuot daugybę servisų bus daug sunkiau, o kainos, vargu, ar sumažėtų.

„Ji yra pati pigiausia Europoje – 14 eurų. Artimiausioje šalyje, kuri yra liberalizuota, Estijoje, yra beveik 40 eurų – tai daugiau nei dvigubai brangesnės kainos.

Iš tikrųjų, mes neišgirdome nei vieno argumento, kodėl reikėtų keisti tą sistemą, nes realiai tai labiausiai panašus tas siūlymas, kad tiesiog panaikinkime kontrolės institutą“, – komentavo Renaldas Gabartas, „Transeksta“ atstovas.

Argumentus, kodėl reikia panaikinti dabar esantį monopolį ir kodėl ši tvarka ydinga, jau kelerius metu šneka Konkurencijos taryba.

„Kodėl egzistuoja keletas įmonių, kurios užima jau daugiau nei du dešimtmečius tokią padėtį rinkoje?

Mūsų nuomone, tai viena vertus, nėra naudinga vartotojams, kadangi šiai dienai yra tik keletas vietų, kur gali atvykti atlikti techninę apžiūrą, galbūt laukti eilėje ir mokėti nekonkurencingą kainą“, – sakė Justina Paulauskaitė, Konkurencijos tarybos atstovė.

Susilaukia pasipriešinimo iš valdžios

Prieš naujas pataisas pasisako ir buvęs susisiekimo ministras socialdarbietis Rimantas Sinkevičius. Pasak jo, prie gerai veikiančios sistemos nereikia lysti.

„Šiai dienai egzistuoja toks informacinis ryšys ir kai vairuotoją sustabdo policijos pareigūnai, jie mato: techninė apžiūra atlikta, ar ne atlikta, kitus technininius parametrus ir pan.

Jeigu pradės atlikinėti autoservisai, jiems reikės papildomų galimybių, prieigos prie elektrononio ryšio, kad galėtų būti kontroliuojamas procesas“, – sakė Rimantas Sinkevičius, buvęs susisiekimo ministras.

Tačiau vidaus reikalų ministras su tuo nesutinka – esą tokia uždara sistema galėtų veikti tik jei paslauga būtų labai išskirtinė, o veikiama skaidriai.

„O šiai dienai taip nėra: pasiteiravus Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) karštosios linijos, tai yra gana dažnai gaunamas pranešimas, kad tose techninės apžiūros stotyse vyrauja korupcija.

Tikrai daug įdiegėme korupcijos prevencijos preimonių, kai dar dirbau STT, bet ta sistema nėra niekuo ideali“, – teigė Eimutis Misiūnas.

Šiuo metu techninės apžiūros paslaugą teikia 10 įmonių, o iš viso Lietuvoje yra 68 TA centrai.

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus