Naujas sukčiavimo būdas – parduoda areštuotus arba įkeistus automobilius

Prieš perkant automobilį būtina patikrinti, ar jis neturi apribojimų. Lietuvoje padaugėjo atvejų, kuomet pirkėjai nusipirkę naudotą automobilį gauna „riestainio skylę“, nes automobilis būna areštuotas, arba įkeistas.

Vairuotojai lieka šokiruoti, kai bandant perregistruoti automobilį savo vardu sužino, jog to padaryti neįmanoma. Daugeliui tenka atsisveikinti su pirkiniu, juo taip ir nepasinaudojus.

„Kai pirkėjas nepasinaudoja savo teise pasitikrinti duomenis apie planuojamą pirkti automobilį, pardavėjui tampa labai paprasta nuslėpti, kad automobiliui taikomi apribojimai“, – teigė Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkė, antstolė Inga Karalienė.

Jos teigimu, tokių atvejų skaičiuojama šimtais.

„Regitra“ skelbia, jog toks patikrinimas – labai paprastas. Užtenka įmonės svetainėje įvesti automobilio duomenis ir pateikiamas detalus jo aprašas su taikomais arba ne apribojimais.

Kaip veikia sukčiai?

Antstolės teigimu, paprasta duomenų patikrinimo procedūra padeda pirkėjams išvengti apgaulės spąstų, tačiau dažnas automobilio areštu pradeda domėtis per vėlai, kai sužino negalintis jo įregistruoti.

Išaiškėja, jog automobilis būna įkeistas bankui arba areštuotas dėl jį pardavusio asmens skolų.

„Kai kurie asmenys tokiu būdu siekia pasipelnyti ir specialiai ieško patiklių pirkėjų, kurie paskubomis įsigytų automobilį su apribojimais“, – sakė I. Karalienė.

Populiari apgavikų schema tokia: pasipelnyti nusprendęs pardavėjas naudojasi telefonu su išankstinio mokėjimo SIM kortele ir nurodo išgalvotą gyvenamosios vietos adresą.

Kai su pirkėju pasirašoma pirkimo-pardavimo sutartis ir sumokami pinigai, jis užtikrina pirkėją, kad šiam rūpintis automobilio išregistravimu nereikia, esą pardavėjas pats sutvarkysiąs visus formalumus. Ir tai būna paskutinis jų pokalbis.

Gavęs pinigus, toks pardavėjas dingsta, sunaikina SIM kortelę ir skelbtuoju telefonu nebeatsiliepia.

Skolingi automobilių pardavėjai dažniausiai pageidauja atsiskaitymo grynaisiais. Tai dar vienas požymis, kad asmens sąskaitos gali būti areštuotos ir kad jis gali siekti pasipelnyti, toliau nemokėdamas nei skolų, nei mokesčių valstybei.

Tiesa, pasitaiko atvejų, kuomet pasirenkamas atsiskaitymas pavedimu, tačiau tuomet pardavėjas nurodo kito asmens sąskaitą.

Nemokamai skelbia „Regitra“

Antstoliai pataria naudotų automobilių pirkėjams skubėti lėtai ir prieš mokant pinigus būtinai atlikti teisinę automobilio „apžiūrą“.

Iš potencialaus pardavėjo sužinojus svarbiausius duomenis apie transporto priemonę (registracijos numerį, identifikavimo numerį (VIN) ir valstybinį registracijos numerį), Valstybės įmonėje „Regitra“ arba Turto arešto aktų registre svarbu išsiaiškinti, ar automobilis nėra įkeistas užtikrinant atsiskaitymo prievolės įvykdymą, ar jis nėra areštuotas dėl tam tikros prievolės neįvykdymo ar kitų priežasčių.

Šią informaciją galima gauti internetu. Minimalius duomenis (įspėjimą, kad disponavimas automobiliu vienaip ar kitaip suvaržytas) VĮ „Regitra“ teikia nemokamai.

Detalią informaciją galima rasti Turto arešto aktų registre, tačiau ši paslauga mokama.

Kada apsimoka pirkti areštuotą automobilį?

Kita vertus, automobiliui taikomas areštas nebūtinai yra kliūtis jį įsigyti.

„Jeigu pirkėjas tai žino ir sutinka sumokėti pinigus į skolos išieškojimą vykdančio antstolio depozitinę sąskaitą, piniginės lėšos nukreipiamos skolai dengti ir automobilis sėkmingai perduodamas naujajam savininkui“, – pridūrė antstolė I. Karalienė.

Paskubėjusiems ir įsigijusiems areštuotą automobilį, gali pasisekti nebent tada, kai buvusio savininko skola nedidelė.

Ją padengus už skolininką, antstolis turi pagrindą panaikinti automobilio areštą. Kitais atvejais vien pirkimo-pardavimo sutartis nėra tas dokumentas, kuriuo remiantis būtų galima panaikinti automobilio areštą arba galiojančią kilnojamojo daikto įkeitimo sutartį.

Todėl antstoliai ar kitų institucijų atstovai finansiškai nukentėjusiems žmonėms gali tik patarti bandyti apginti savo teises įstatymų nustatyta tvarka.

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus