Nusitaikė į kelių chuliganus: už dalį KET pažeidimų – griežtesnės baudos

Nors visuomenėje nuolat kyla diskusijų apie tai, kaip stabilizuoti padėtį šalies keliuose ir sumažinti sužeistųjų bei žuvusiųjų skaičių, panacėja nuo to dar nėra surasta. Vienas įprastesnių metodų siekiant pažaboti vairuotojus – baudų didinimas.

Visgi net ir patys valdžios atstovai pripažįsta, kad tikėtis vien baudomis kardinaliai pakeisti situaciją būtų naivu.

Nepaisant to, Vidaus reikalų ministerija (VRM) Seime jau užregistravo įstatymo pataisas, kuriomis siūloma sugriežtinti baudas neatsakingiems vairuotojams už kai kuriuos Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus.

Bene didžiausias dėmesys – chuliganiškam vairavimui ir dalyvavimui eisme apsvaigus.

Kaip rašoma Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pakeitimo įstatymo projekte, pagal siūlomą naują tvarką transporto priemonių vairavimas vienu metu ar paeiliui padarant kelis grėsmę eismo saugumui keliančius eismo taisyklių pažeidimus, lenkimas vietose, kuriose pagal KET draudžiama lenkti, vairavimas neteisėtai organizuotose transporto priemonių lenktynėse, pavojingą situaciją sukėlęs (t. y. privertęs kitus eismo dalyvius staigiai keisti judėjimo greitį, kryptį arba imtis kitokių veiksmų savo ar kitų žmonių saugumui užtikrinti) KET pažeidimas, tokią pat pavojingą situaciją sukėlęs įvažiavimas į priešpriešinio eismo juostą pažeidžiant KET reikalavimus užtrauktų baudą vairuotojams nuo 170 iki 230 eurų.

Neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims už minėtą pažeidimą grėstų bauda ne nuo 300 eurų, kaip yra dabar, tačiau nuo 450 iki 600 eurų.

Beje, anksčiau nurodyti veiksmai, padaryti neblaivaus (nustatytas lengvas neblaivumas (daugiau negu 0,4 prom., bet ne daugiau negu 1,5 prom.) arba apsvaigusio nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmens, užtrauktų baudą vairuotojams ne nuo 600 iki 850, tačiau nuo 900 iki 1200 eurų.

Panašus pažeidimas, padarytas neblaivaus (nustatytas lengvas girtumas (daugiau negu 0,4 prom., bet ne daugiau negu 1,5 prom.) arba apsvaigusio nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmens iš chuliganiškų paskatų, taip pat vengusio apsvaigimo patikrinimo arba narkotinių, psichotropinių ar kitas psichiką veikiančių medžiagų vartojusio iki patikrinimo asmens, užtrauktų baudą vairuotojams ne nuo 850, tačiau nuo 1200 iki 1500 eurų.

Transporto priemonių vairavimas, kai tai daro neblaivūs (nustatytas lengvas girtumas (daugiau negu 0,4 prom., bet ne daugiau negu 1,5 prom.) ar apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vairuotojai, užtrauktų baudą vairuotojams ne nuo 300 iki 450, tačiau nuo 800 iki 1000 eurų.

Apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimo vengimas, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas iki patikrinimo užtrauktų baudą vairuotojams nuo 1000 iki 1400 eurų. Taip pat už tai būtų skirtas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo vienerių iki penkerių metų.

Neblaivių (nustatytas lengvas girtumas (daugiau negu 0,4 prom., bet ne daugiau negu 1,5 prom.) arba apsvaigusių nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmenų, taip pat vengusių apsvaigimo patikrinimo arba narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojusių po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo asmenų padarytas KET pažeidimas, kuris sukėlė kitų asmenų nežymų sveikatos sutrikdymą ar lėmė kitiems asmenims priklausančių transporto priemonių, krovinių, kelių, kelio ir kitų įrenginių arba kito turto sugadinimą (apgadinimą), užtrauktų baudą vairuotojams nuo 1200 iki 1500 eurų.

Transporto priemonių vairavimas, kai tai daro neblaivus (nustatytas lengvas girtumas (daugiau negu 0,4 prom., bet ne daugiau negu 1,5 prom.) arba apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų arba vengęs apsvaigimo patikrinimo, arba narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojęs iki patikrinimo vairuotojas, kuriam buvo paskirta administracinė nuobauda už šioje dalyje numatytus administracinius nusižengimus, jei nepraėjo vieni metai nuo paskirtos nuobaudos įvykdymo, arba kuris turi nepanaikintą ar neišnykusį teistumą už nusikalstamą veiką, kurią jis padarė neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vairuodamas transporto priemonę, užtrauktų baudą vairuotojams nuo 1000 iki 1500 eurų, neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 1200 iki 2000 eurų. 

Už šio straipsnio dalyje numatytą administracinį nusižengimą būtų privaloma skirti teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo trejų iki penkerių metų.

Marius Monkevičius, Alfa.lt

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus