Pavasario šaukliais tapusiems vairuotojams gresia rimti nemalonumai

Stebėdami orų kaitą pastaruoju metu lietuviai pripažįsta – vyksta kova tarp žiemos ir pavasario.

Paskutiniu metu vis dažniau pasirodanti saulė ir virš nulinės padalos pakylantis termometro stulpelis reiškia, kad pavasaris yra itin arti. Tiesa, žiema taip pat dar nenori pasiduoti ir rodo savo nagus.

Nepaisant to, gatvėse pavasario šauklių vis daugėja.

Keliuose jau galima išvysti ir vieną kitą motociklą, avantiūrų imasi ir kai kurie automobilių vairuotojai.

Kasmet pastebima tendencija, kad adrenalino ištroškę, o gal labiau neatsakingi vairuotojai, vis anksčiau savo transporto priemonių padangas iš žieminių keičia į vasarines.

Toks elgesys nesuprantamas nei policijos pareigūnams, nei draudikams, nei saugaus eismo ekspertams.

Pasikeitus padangas tekdavo grįžti į servisą

Kelių eismo taisyklės (KET) aiškiai nurodo, kad automobilio apavą į vasarinį galima keisti tik nuo balandžio 1 d. Tad šis terminas ateis dar daugiau nei po mėnesio.

Visgi nekantriausieji šios datos neišlaukia. Ir daro didelę klaidą.

Kiekvienais metais policijos pareigūnai ir saugaus eismo ekspertai pataria neskubėti keisti padangų, kadangi gamta gali iškrėsti pokštų ir pakišti koją nekantriausiems vairuotojams.

Galima prisiminti, kad dar prieš keletą metų sniegas iš dangaus pabiro gegužės mėnesį, taip priblokšdamas daugelį eismo dalyvių.

Pastaraisiais metais būta ir tokių atvejų, kai paskubėję keisti žiemines padangas į vasarines vairuotojai galiausiai vėl sugrįžo į autoservisus ir atkeitė padangas atgal, kadangi greitai pagerėjusios eismo sąlygos staiga vėl subjuro ir pavasario neliko nė kvapo.

Ar šiemet pavasaris bus ankstyvas, sinoptikai neprognozuoja. Nors vis daugiau ženklų gamtoje rodo, kad žiema turėtų pasinaudoti.

Tačiau KET lieka galioti ir vairuotojams būtina šių taisyklių laikytis.

Jau pasikeitusiems padangas ir galvojantiems tą daryti galima priminti, kad už netinkamų padangų naudojimą transporto priemonės savininkui skiriama 30–40 eurų siekianti bauda.

Negana to, tokių nepavyzdingų eismo dalyvių automobiliams anuliuojama techninė apžiūra.

Negalios draudimas

Tačiau tai – ne vienintelė grėsmė, laukianti vairuotojų. Draudikai įspėja, kad, visų pirma, jie stipriai rizikuoja savo bei kitų eismo dalyvių saugumu.

Esant nepalankioms vairavimo sąlygoms vasarinės padangos gali pakišti koją ir lemti skaudžių eismo įvykių, pareikalaujančių ir žmonių gyvybių.

Taip pat pavasario šaukliai gali prisidaryti problemų ir draudimo bendrovėje.

Kaip teigia draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas, patekus į eismo įvykį su netinkamomis padangomis, ne visais atvejais bus padengiama patirta žala.

Tai galioja tiek turintiems kasko, tiek paprastą civilinės atsakomybės draudimą. Beje, jei avarijos sukėlėjas važiavo su netinkamomis padangomis, draudikai išmokės išmoką nukentėjusiam vairuotojui, bet kaltininkas šią sumą regreso tvarka turės grąžinti draudimo bendrovei.

Dėl šios priežasties R. Bieliauskas akcentuoja, kad vairuotojai, siekdami išvengti tokių netikėtumų, turėtų būti sąmoningi bei padangas pasikeisti vadovaudamiesi ne tik KET, bet ir sinoptikų pateikiamomis orų prognozėmis. O šios kol kas tikro pavasario nežada.

„Jeigu svarstytume visus argumentus „už“ ir „prieš“, kodėl neverta skubėti pirmosiomis balandžio mėnesio dienomis keisti žieminių padangų į vasarines, tai prieštaraujančių argumentų praktiškai nebelieka.

Jei nurodytas terminas ir pasibaigs, o žiema užsibus, neabejoju, baudų jums dėl dygliuotų padangų niekas nedalins ir techninės apžiūros nepanaikins.

Visi kiti argumentai yra susiję tik su eismo dalyvių saugumu. Jei vadovausitės blaiviu protu ir orų prognozėmis, neskubėsite pasikeisti padangų, jūsų kelionės nuo to bus tik saugesnės“, – pataria R. Bieliauskas.

Alfa.lt primena:

  • Ne gyvenvietėse leidžiama važiuoti: lengvaisiais automobiliais, krovininiais automobiliais, kurių didžiausioji leidžiamoji masė ne didesnė kaip 3,5 t, motociklais ir triračiais automagistralėse nuo balandžio 1 d. iki spalio 31 d. – ne didesniu kaip 130 km/val. greičiu, greitkeliuose nuo balandžio 1 d. iki spalio 31 d. – ne didesniu kaip 120 km/val. greičiu.
  • Nuo balandžio 1 d. galima eksploatuoti transporto priemones su vasarinėmis padangomis. Nuo balandžio 10 d. iki spalio 31 d. draudžiama eksploatuoti transporto priemones su dygliuotomis padangomis. Žiemos sąlygoms užsitęsus, dygliuotų padangų naudojimas gali būti pratęstas susisiekimo ministro įsakymu.
  • Mopedus, motociklus, triračius, visų rūšių keturračius eksploatuoti su vasarinėmis padangomis draudžiama gruodžio–vasario mėnesiais ir nuo kovo 1 d. iki lapkričio 30 d., jeigu važiuojamoji kelio dalis yra apsnigta ar apledėjusi.
  • Jei kovo ir lapkričio mėnesiais važiuojamoji kelio nėra apsnigta ar apledėjusi, nurodytos transporto priemonės gali būti eksploatuojamos su vasarinėmis padangomis.

Marius Monkevičius | Alfa.lt

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus