Schema, kaip gudrauja draudikai: kaina „pyst“, ir išauga

Lietuvoje veikiančioms draudimo bendrovėms besidžiaugiant solidžiu praėjusių metų pelnu, vairuotojai liko suglumę. Nors draudikai savo paslaugų kainų kėlimą grindžia vis labiau brangstančiu automobilių remontu, tai netrukdo jiems gerinti finansinių rodiklių. Suprantama, vairuotojų sąskaita.

Visgi draudimo bendrovių pelno augimas nė kiek nestebina – jų klientai vis dar atranda metodų, kaip draudikai gudrauja.

Apie vieną tokių atvejų – šiame straipsnyje.

Pyst, ir kaina padidėjo

Alfa.lt redakcija istorijų apie draudimo kainas išgirsta išties dažnai.

Skaitytojo Viliaus istorija – itin įdomi. Anot vaikino, prieš kiek daugiau nei mėnesį jam viena draudimo bendrovė, kurioje jis tuo metu buvo apdraudęs savo automobilį, siūlė pasirašyti naują sutartį už kiek daugiau nei 100 eurų metams.

„Draudimo bendrovių pasiūlymus tikrinau tik iš smalsumo. Kadangi iki poliso galiojimo pabaigos buvo likęs geras mėnesis, pasirašyti naujos sutarties nebuvo prasmės, todėl pernelyg neskubėjau.

Bet puikiai atsimenu, kad pigiausias pasiūlymas buvo būtent 104 eurai, jį siūlė tuometė mano draudimo bendrovė“, – pasakojo vaikinas.

Tačiau įdomybės prasidėjo po kelių savaičių. Viliaus teigimu, artėjant terminui, kai turėjo baigtis jo poliso galiojimo laikas, ta pati draudimo bendrovė kainą kilstelėjo į viršų.

„Likus maždaug dviem savaitėms vėl pasitikrinau kainas, ir ta pati draudimo bendrovė pasiūlymą man pateikė jau 128 eurus. Pyst, ir kaina padidėjo 24 eurais, kas nėra mažai“, – stebėjosi Vilius.

Anot istorijos herojaus, po tokio akibrokšto jis iki paskutinės dienos laukė, kol kaina galbūt sumažės. Bet nesumažėjo. Todėl vaikinas pasirinko kitos draudimo bendrovės pasiūlymą, kuris buvo šiek tiek pigesnis.

Pasirašęs naują sutartį po kelių savaičių jis dėl įdomumo vėl nusprendė patikrinti visų draudikų pasiūlymus.

„Ta draudimo bendrovė, kurioje buvau apsidraudęs anksčiau ir kuri prieš pat poliso pasibaigimą pabrangino draudimą nuo 104 iki 128 eurų, pasirašius sutartį su kita bendrove, man pakišo kiaulę.

Jos pasiūlymas vėl buvo sumažintas iki 104 eurų. Argi tai nėra pasityčiojimas ir gudravimas? Juk man dabar naujo poliso nereikia, ir jie puikiai žino, kad naujos sutarties nepasirašinėsiu“, – piktinosi Vilius.

Kainą lemia daugybė faktorių

Naujienų portalas Alfa.lt jau ne kartą dėl panašių istorijų kreipėsi į draudikus su prašymais paaiškinti jų manevrus su kainomis.

Tiesa, kone visi jie lyg susitarę kalba apie tai, kad draudimo kainą lemia daugybė faktorių, įskaitant vairuotojo istoriją, transporto priemonę, gyvenamąją vietą ir kitus elementus.

Visgi dažniausias pasiteisinimas dėl didėjančių draudimo kainų – augantys kaštai draudimo bendrovėms.

Verslininkai ginasi, kad vairuotojai renkasi vis brangesnes ir prabangesnes transporto priemones, aprūpintas modernia įranga, todėl avarijos atveju pridaroma vis didesnių nuostolių, lemiančių didesnes išmokas.

Negana to, anot draudikų, autoservisai taip pat kelia savo darbo įkainius, todėl transporto priemonių remonto kaštai išauga, kartu brangsta remonto medžiagos. Visi šie faktoriai, pasak draudikų choro, susideda į viena ir lemia augančias kainas.

Visgi tokie pasiteisinimai Lietuvos banko iki galo neįtikina. Minėtas prievaizdas jau ne kartą grūmojo draudikams dėl sunkiai paaiškinamo kainų išsipūtimo ir pagrasino imtis atsakomųjų veiksmų.

Stebėtina, bet po vieno tokio perspėjimo draudikai patyliukais kainas šiek tiek sumažino. Tiesa, kaip rodo Viliaus istorija, jie vis tiek atranda būdų gudrauti.

Sugeneravo 40 mln. eurų pelno

Pabaigoje – šiek tiek statistikos apie tai, kaip pernai gyveno Lietuvoje veikiantys draudikai.

Remiantis Lietuvos banko pateiktais skaičiais, šalies rinkoje 2018 m. pabaigoje draudimo paslaugas Lietuvoje teikė 20 registruotų draudikų (9 įmonės ir 11 kitose ES šalyse registruotų įmonių filialų), veikė 95 draudimo brokerių įmonės.

Beveik visi draudikai dirbo pelningai: draudimo įmonės uždirbo 42,2 mln. eurų pelno, draudimo brokerių įmonės – 3,9 mln. eurų. Tiesa, negalima paneigti fakto, kad išmokos draudėjams pernai taip pat augo.

Ne gyvybės draudimo išmokos pernai padidėjo beveik 7 proc. – iki 323,7 mln. eurų. O gyvybės draudimo šakos išmokos sumažėjo 15 proc. – iki 128,9 mln. eurų.

Tokią tendenciją Lietuvos bankas aiškina cikliškumu: užpernai baigė galioti 15 metų gyvybės draudimo sutartys, sudarytos 2002 m. draudimo sutarčių sudarymo piko metu, tad išmokų suma, nuo kurios skaičiuojamas pokytis, buvo labai didelė.

Marius Monkevičius | Alfa.lt

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus