Siekia pažaboti automobilių prekeivius – privers deklaruoti sandorius

Vyriausybė ketina įvesti privalomą transporto priemonių sandorių deklaravimą ir įdiegti centralizuotą transporto savininkų apskaitos sistemą.

Tokiu būdu siekiama sumažinti šešėlį naudotų automobilių rinkoje.

Teigiama, kad 2018 m. pirmą kartą įregistruota daugiau nei 203 tūkst. lengvųjų automobilių, iš kurių net 84 proc. sudaro naudotos transporto priemonės.

Dažniausiai transporto priemonės įsigyjamos iš Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos, Italijos, Olandijos ir JAV.

Kauferių problematika

Vyriausybės pateiktame rašte teigiama, kad didžioji dalis automobilių pirkimo – pardavimo sandorių Lietuvoje įvyksta atsiskaitant grynaisiais pinigais.

Pirkėjai siekdami mažesnės kainos sutinka sutartyse nurodyti ne tikruosius automobilių pardavėjus (su kuriais atsiskaito grynaisiais), o pirminį, užsienyje registruotą, automobilio savininką.

Atitinkamai mokesčių mokėtojai į mokesčių deklaracijas įrašo neteisingus duomenis, nuslėpdami tikrąsias gautas pajamas, nuo kurių nesumokami gyventojų pajamų ir pridėtinės vertės mokesčiai.

Transporto priemonę įgijus iš perpardavinėtojo sandoryje jis nėra fiksuojamas ir tokiu būdu perpardavinėtojas išvengia privalomų mokesčių mokėjimo, t. y. jo sandoriai pakliūva į „šešėlį“.

Sudaromas įspūdis, kad sandoris vyksta tarp ES piliečio ir LR asmens klastojant ES išduotą pirkimopardavimo sutartį „Kauferį“), o pirkėjas dėl nežinojimo ar nesupratimo negali pasinaudoti CK numatytomis teisėmis (pvz., gauti teisingą informaciją apie įsigyjamos transporto priemonės galimus trūkumus).

FNTT duomenimis, per 2017-2019 m. buvo pradėti 25 ikiteisminiai tyrimai dėl neapskaitytos prekybos naudotais lengvaisiais automobiliais.

Nustatyta daugiau kaip 900 tūkst. eurų žala valstybės biudžetui, neįskaitant tęsiamų patikrinimų ir ikiteisminių tyrimų, kuriuose žala vis dar nustatoma, nes atliekami objektų tyrimai.

VMI duomenimis, automobilių prekybos srityje PVM atotrūkis – trūkstama PVM suma – 2018 m. siekė 38 mln. eurų.

Ką siekia padaryti?

Vyriausybė siūlo įtvirtinti privalomą transporto priemonės pirkimo – pardavimo sandorių deklaravimą.

Jis esą užtikrintų, kad visi transporto priemonių įsigijimo sandoriai (kiekvienas transporto priemonės savininko pasikeitimo atvejis ar iš užsienio įvežtos transporto priemonės pardavimo tarpininkavimas) būtų privalomai deklaruojami Transporto priemonių savininkų apskaitos sistemoje (transporto priemonės savininkas nuosavybės teisę į transporto priemonę pirkėjui perleistų nuo sandoryje nurodyto ir pirkėjo patvirtinto momento).

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus