Statistika: pusė LTSA patikrintų automobilių techninę apžiūrą gavo nepagrįstai

Ar galima už kyšį netvarkingam automobiliui gauti galiojančią techninę apžiūrą? Vairuotojų tarpe tokios šnekos nors ir plačiai aptariamos, tačiau techninių apžiūrų asociacija „Transeksta“ tokias kalbas neigia.

Kiek kitokią situaciją atskleidžia Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) atlikti patikrinimai: pusė šiais metais patikrintų automobilių – neturėjo gauti galiojančios techninės apžiūros lapo, bet gavo.

Ar galėjo būti techninė apžiūra įsigyta už pinigus, paperkant techninės apžiūros kontrolierių – galima tik spėlioti. Kaip sakoma, už rankos nepagautas – ne vagis.

Neturėjo praeiti techninės apžiūros, bet praėjo

Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) direktoriaus pavaduotojas Justas Rašomavičius radijo laidoje „Žinių radijas“ atskleidė, kad pusė šiais metais patikrintų automobilių neturėjo gauti galiojančio techninės apžiūros lapo.

„Per 2018 ir 2019 metus atlikome, pavadinkime, tikslinius techninių apžiūrų patikrinimus, tai galime konstatuoti, kad pernai metais buvo atlikti 144 tikrinimai ir iš jų nustatyti 42 atvejai, kuomet buvo surašyti netinkami techninės apžiūros dokumentai.

Šiais metais atlikti 53 patikrinimai ir iš jų 28 atvejais nustatyta, kada netinkamai atlikta (techninė apžiūra – past.), tai daugiau negu pusę. Procentas yra ne mažas ir galima daryti tam tikras išvadas.

TV3 žinios nuotr.

Kai jau surašomas protokolas tai jau yra labai akivaizdūs, dideli trūkumai, arba draudžiantys eksploatuoti transporto priemonę.

Ar ten buvo kažkokių susitarimų, ar finansinių nelegalių operacijų – mes negalime konstatuoti, bet iš techninės būklės, tai darome tokias išvadas, kad pusė tikrinimų buvo netinkami“, – radijo laidoje „Žinių radijas“ teigė J. Rašomavičius.

Anot jo, LTSA atlieka tikslinius patikrinimus, kai gaunami tam tikri signalai ir informacija tikrinama, ar kontrolierius teisingai įvertino automobilio techninę būklę, ar ne.

Kviesis „ant kilimėlio“

Vairuotojų portalas „autobanas.lt“ primena, kad balandžio pabaigoje vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas pasiūlė koreguoti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymą (SEAKĮ).

Vienas iš įstatymo siūlomų pokyčių – galimybė vairuotojams atlikti techninę apžiūrą autoservisuose, kurie turi atitinkamą įrangą bei specialistus.

Anot ministro, tokia galimybė palengvintų naštą vairuotojams, nes nereiktų stovėti eilėse, kaip dabar.

Tačiau tokie pokyčiai patinka toli gražu ne visiems. Piestu prieš tokias permainas stojo ne kas kitas, o asociacija „Transeksta“, vienijanti visas techninių apžiūrų įmones Lietuvoje.

Maža to, verslininkų interesus ėmėsi ginti Seimo narys, buvęs ministras pirmininkas bei susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius.

Jo teigimu, dabartinė sistema veikia nepriekaištingai, o užsiminus apie galimas korupcijos apraiškas apie kurias kalba ne tik vairuotojai, bet faktus pateikia ir LTSA, panašu, kad parlamentaras netiki arba nenori patikėti.

„Labai norėčiau pamatyti oficialius duomenis ir labai norėčiau sužinoti, kuriuose centruose buvo atlikti tie tikrinimai tų automobilių, kad buvo leidžiama išvažiuoti techniškai netvarkingais automobiliais“, – „Žinių radijas“ laidoje teigė A. Butkevičius.

Patikslinus, kad tokią informaciją pateikė Lietuvos transporto saugos administracija, kuri atliko tikslinius tyrimus, A. Butkevičius teigė, kad kviesis juos „ant kilimėlio“.

„Būtų labai įdomu su tuo žmogumi susitikti ir kad pateiktų informaciją. Kviesiuosi tikrai po šios informacijos, jis (LTSA direktoriaus pavaduotojas  J. Rašomavičius – past.) yra biurokratinės sistemos darbuotojas ir aš tikrai norėsiu su jais susipažinti. Mane labai tas argumentas sudomino“, – pridūrė A. Butkevičius.

Vairuotojai pasidalino patirtimi

Radijo laidoje savo istorijomis taip pat pasidalino klausytojai, kurių teigimu, techninės apžiūros centruose iki šiol pasitaiko korupcinių apraiškų.

Keli klausytojai teigė, kad rajonuose yra vietų , kur techninę apžiūrą galima tiesiog nusipirkti už 20 ar 50 eurų – priklausomai nuo automobilyje esančių trūkumų.

TV3 žinios nuotr.

Viena radijo klausytoja pasidalino patirtimi, esą į techninę apžiūrą keliavo su tik ką įsigyto automobilio pardavėju, kuris papirko techninės apžiūros kontrolierių, kad pastarasis rastų kuo mažiau trūkumų automobilyje.

Žinoma, atsirado ir ne vienas radijo klausytojas, kuris neigė tokias kalbas ir, kad tai yra paprasčiausi gandai, o techninės apžiūros kontrolieriai – nepaperkami.

Norite pasidalinti savo pastebėjimais, rašykite info@autobanas.lt arba privačia „facebook“ žinute.

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus