Tragiška kelių būklė: su defektais – didžioji dalis kelių

Kelių kokybės auditas atskleidžia tragišką kelių būklę Lietuvoje – ištyrus 33 skirtingus kelius nustatyta, kad kokybės reikalavimų neatitinka beveik 90 proc. tirtų kelių. 18 kelių nustatyti esminiai pažeidimai, dėl kurių pastarieji apskritai neturėjo būti priimti.

„Audito rezultatai patvirtino blogiausias prognozes. 90 proc. tirtų kelių neatitinka reikalavimų – tai stebinantys skaičiai, kurie atskleidžia rangovų norą pasipelnyti kokybės sąskaita bei statybos darbų prižiūrėtojų aplaidumą.

Audito vertinimu, padaryta mažiausiai 16 mln. eurų žala. Privalo keistis suvokimas, kad kelius galima tiesti bet kaip, nes už prastą kokybę iki šiol iš nieko nebuvo reikalaujama atsakomybės“, – teigė susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Jo teigimu, siekiant sumažinti statybos kaštus, kompromisai kelių kokybei buvo daromi ne tik vykdant rangos darbus, bet ir projektavimo metu.

Galioja garantija?

Tikrinti keliai statyti bei rekonstruoti ne taip ir seniai – 2008-2017 metais. Bendra jų rekonstrukcijos bei statybos kaina yra 67 mln. eurų. Paslėptiems defektams garantija galioja 20 metų.

„Artimiausiu metu Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) sudaryta Garantinė komisija sukvies rangovus ir informuos apie nustatytus trūkumus.

Rangovai turės prisiimti atsakomybę ir taisyti 29 iš 33 ištirtų kelių ruožų“, – sakė laikinai einantis LAKD direktorius Vitalijus Andrejevas.

Duobėti ir provėžuoti keliai

Ekspertai nurodo nustatytų pažeidimų pasekmes: keliuose formuojasi provėžos ir duobės, pastebimas greitesnis dangos senėjimas, korėjimas ir plyšiai, kelio dangoje kaupiasi drėgmė, didesnis ardomasis šalčio poveikis, mažėjo kelio laikomoji geba.

Asfalto dangos pažeidimai atsiranda dar nesibaigus garantiniam laikotarpiui, o bendras tikėtinas kelio tarnavimo laikas sutrumpėja keleriais metais.

Švedijos ekspertai akcentuoja, kad Lietuvoje keliuose naudotas bituminis rišiklis sensta greičiau nei Skandinavijoje.

Tyrimo metu daugiau nei 80 proc. kelių ruožų buvo aptiktas mažesnis asfalto mišinio bituminio rišiklio kiekis.

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus