Valstietis imasi vairuotojų – siūlo keisti baudas už greičio viršijimą

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys Mindaugas Puidokas imasi vairuotojų ir siekia keisti baudas už greičio viršijimą. Valstietis siūlo pradėti bausti vairuotojus viršijančius greitį iki 10 km/val. taip pat diferencijuoti nuobaudas už greičio viršijimą į tris kategorijas: gyvenvietėse, ne gyvenvietėse ir gyvenamosiose zonose.

Greičio viršijimo tvarkos pakeitimus parlamentaras M. Puidokas pateikė Seimui. Valstietis įregistruotose Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisose siūlo numatyti, kad:

greičio viršijimą iki 10 km/val. ne gyvenvietėse grėstų įspėjimas, tačiau už šį pažeidimą gyvenvietėse grėstų bauda nuo 5 iki 15 eurų, o gyvenamojoje zonoje – bauda nuo 15 iki 40 eurų;

greičio viršijimą nuo 10 iki 20 km/val. ne gyvenvietėse grėstų bauda nuo 5 iki 15 eurų, gyvenvietėse – nuo 12 iki 30 eurų, gyvenamojoje zonoje – nuo 45 iki 120 eurų;

greičio viršijimą nuo 20 iki 30 km/val. ne gyvenvietėse grėstų bauda nuo 12 iki 30 eurų, gyvenvietėse – nuo 30 iki 90 eurų, gyvenamojoje zonoje – nuo 120 iki 170 eurų;

už greičio viršijimas nuo 30 iki 40 km/val. ne gyvenvietėse grėstų bauda nuo 30 iki 90 eurų, gyvenvietėse – nuo 120 iki 170 eurų, gyvenamojoje zonoje – nuo 170 iki 230 eurų;

greičio viršijimą nuo 40 iki 50 km/val. ne gyvenvietėse grėstų bauda nuo 120 iki 170 eurų, gyvenvietėse – nuo 170 iki 230 eurų;

greičio viršijimą daugiau kaip 40 km/val. gyvenamojoje zonoje užtrauktų baudą nuo 450 iki 550 eurų ir neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 450 iki 700 eurų;

greičio viršijimą daugiau kaip 50 km/val. ne gyvenvietėse grėstų bauda nuo 170 iki 230 eurų, gyvenvietėse – nuo 450 iki 550 eurų ir neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 450 iki 700 eurų;

greičio viršijimą daugiau kaip 60 km/val. ne gyvenvietėse grėstų bauda nuo 450 iki 550 eurų ir neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 450 iki 700 eurų;

Vairuotojų portalas „autobanas.lt“ palygino dabartines nuobaudas vairuotojams už greičio viršijimą su siūlomomis ir pateikė lentelėje:

Galima pastebėti, jog siūloma pradėti bausti vairuotojus, kurie viršiją greitį iki 10 km/val. gyvenvietėse ir gyvenamosiose zonose. Šiuo metu už tai gresia tik įspėjimas.

Kita vertus, vairuotojų lauktų kur kas mažesnės baudos nei dabar, jei greitį viršytų ne gyvenvietėse, tokios pat, jei greitį viršytų gyvenvietėse, bet kur kas didesnės, jei viršytų gyvenamosiose zonose.Galima pastebėti, jog siūloma pradėti bausti vairuotojus, kurie viršiją greitį iki 10 km/val. gyvenvietėse ir gyvenamosiose zonose. Šiuo metu už tai gresia tik įspėjimas.

Visgi lieka neaišku, kaip vairuotojai būtų baudžiami, jei greitį viršytų daugiau kaip 60 km/val. gyvenvietėje – nuobauda už tai nenumatyta. Nenumatytos nuobaudos ir viršijus greitį daugiau kaip 50 km/val. ir 60 km/val. gyvenamojoje zonoje.

Taip pat neaišku, kokią nuobaudą reiktų skirti vairuotojui, kuris viršytų greitį, pavyzdžiui, lygiai 20 km/val. – bausti nuo 10 iki 20 km/val. ar nuo 20 iki 30 km/val. Šiuo metu ANK išskiriamos tokios ribos: iki 10 km/val., nuo 11 iki 20 km/val., nuo 21 iki 30 km/val. ir t.t.

Projektą ketina tobulinti

Valstiečio M. Puidoko ANK pakeitimus išnagrinėjęs Seimas pateikė nemažai pastabų ir pritarimo nesulaukė.

Anot parlamentarų, skaudžiausi eismo įvykiai nutinka būtent užmiesčio keliuose ir ten yra daugiausiai mirčių, nes vairuotojai stipriai viršija greitį. Mieste techninių eismo įvykių daugiau, tačiau jų pasekmės nėra tokios skaudžios, dėl mažesnio greičio.

„Švelniausias apibūdinimas, kurį norisi pasakyti, tai nesavalaikis siūlymas neištyrus situacijos ir nežinant. Šis variantas nemanau, kad padės mažinti mūsų avaringumą“, – teigė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Julius Sabatauskas.

Už pasiūlytą M. Puidoko įstatymo projektą balsavo 35, prieš – 10, susilaikė 31 parlamentaras ir projektui nepritarta. Įstatymo iniciatorius projektą ketina tobulinti.

Dabartinė baudų tvarka – ydinga

Šiuo metu skiriamos baudos dydis yra vienodas, nepaisant, ar greitis buvo viršytas gyvenamojoje zonoje, gyvenvietėje, ar už gyvenvietės ribų. Tačiau parlamentaro M. Puidoko teigimu, toks baudų skyrimas yra ydingas.

„Šiuo metu Administracinių nusižengimų kodekse yra nustatytos baudos už greičio viršijimą, kurios priklauso nuo viršytų kilometrų skaičiaus, tačiau yra neatsižvelgiama į visuomenei tuo metu keliama grėsmę.

Gyvenvietėse bei gyvenamosiose zonose, kur daugiau pėsčiųjų, didėja rizika, jog įvykio metu bus padaryta didesnė žala. Tuo tarpu užmiestyje toks pėsčiųjų judėjimas, kaip gyvenvietėse nevyksta, todėl viršijus greitį tiek pat kilometrų, kiek ir gyvenvietėje yra tikimybė, jog patirta žala bus mažesnė.

Todėl siūloma diferencijuoti baudas už greičio viršijimą atsižvelgiant į vietą, kurioje viršijamas greitis“, – teigė M. Puidokas.

Valstietis pastebi, jog gyvenamojoje zonoje pėstieji turi pirmumo teisę prieš transporto priemones ir šioje zonoje draudžiama važiuoti didesniu kaip 20 km/h greičiu, todėl net ir kelių kilometrų per valandą greičio viršijamas šioje zonoje yra kur kas pavojingesnis negu bet kurioje kitoje vietoje.

Baudos pradedantiesiems vairuotojams bei motociklams

Valstiečio M. Puidoko pasiūlytame ANK tvarkos pakeitimuose už greičio viršijimą nuo 30 iki 40 km/val. gyvenvietėse ir gyvenamosiose zonose, taip pat nuo 40 iki 50 km/val. (ne gyvenvietėse) pradedantiesiems vairuotojams, transporto priemonių, kurių didžiausia leidžiamoji masė didesnė negu 3,5 t arba kuriose yra daugiau kaip 9 sėdimos vietos, motociklų vairuotojams būtų privaloma skirti teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo 3 iki 6 mėnesių.

Už greičio viršijimą nuo 40 iki 50 km/val. (gyvenvietėse), daugiau kaip 40 km/val. (ne gyvenvietėse) pradedantiesiems vairuotojams, transporto priemonių, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė negu 3,5 t arba kuriose yra daugiau kaip 9 sėdimos vietos, motociklų vairuotojams siūloma privalomai skirti teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo 6 mėnesių iki 1 metų.

Už greičio viršijimą daugiau kaip 40 km/val. (gyvenamojoje zonoje), daugiau kaip 50 km/val. (gyvenvietėse), daugiau kaip 60 km/val. (ne gyvenvietėse) vairuotojams būtų privaloma skirti teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo 1 iki 6 mėnesių, o pradedantiesiems vairuotojams, transporto priemonių, kurių didžiausioji leidžiamoji masė didesnė negu 3,5 t arba kuriose yra daugiau kaip 9 sėdimos vietos, motociklų vairuotojams privaloma skirti teisės vairuoti transporto priemones atėmimą nuo 1 metų iki 1,5 metų.

Naujienos iš interneto

Komentuoti

Skaityti komentarus